.
Školský poriadok
Preambula
Žiaci OUI v Trebišove sa zaväzujú riadne dochádzať do školy, riadiť sa zásadami všeľudskej morálky v duchu humanizmu, demokracie, vlastenectva a plniť si povinnosti, ktoré pre nich vyplývajú zo všeobecne platných predpisov a vnútorného poriadku školy.
Škola sa zaväzuje dodržiavať Chartu dieťaťa a ľudské práva vo vzťahu k žiakom, učiteľom, rodičom a iný subjektom podieľajúcim sa na výchove a vzdelávaní žiakov školy.
Vnútorný poriadok školy vychádza z vyšších právnych noriem týkajúcich sa škôl v Slovenskej republike.
Práva a povinnosti žiakov:
Žiaci majú právo:
- Učiť sa bez rušivých vplyvov v pokojnom prostredí.
- Vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme.
- Poznať kritéria hodnotenia, klasifikácie vedomostí a zručností vo všetkých predmetoch.
- Na bezprostredné oznámenie známky z ústnej odpovede a na zdôvodnenie klasifikácie a chýb v písomných prácach, testoch a ústnych odpovediach.
- V odôvodnených prípadoch požiadať o komisionálne preskúšanie (v prípade žiaka do 18 rokov požiadať o komisionálne preskúšanie môže zákonný zástupca žiaka).
- Vybrať si voliteľné a nepovinné predmety podľa možnosti školy a počtu prihlásených žiakov.
- Zapojiť sa do záujmového krúžku.
- Na komunikáciu s nadriadenými v duchu zásad humanity a demokracie.
- Ospravedlniť nepripravenosť na vyučovanie pred začiatkom hodiny.
- Sťažovať sa riaditeľovi školy ak sa domnieva, že pokyn alebo príkaz pedagogického alebo iného zamestnanca školy je v rozpore so školským poriadkom alebo inými právnymi normami.
Žiaci majú tieto povinnosti:
- Osvojovať si vedomosti a zručnosti a získavať návyky poskytované školou.
- Do školy dochádzať pravidelne a včas podľa stanoveného rozvrhu hodín alebo pokynov zodpovedných vyučujúcich a zúčastňovať sa všetkých povinných, nepovinných a voliteľných vyučovacích predmetov, ktoré si zvolil. Oneskorený príchod žiaka zapíše učiteľ na 1. vyučovacej hodine do triednej knihy. Oneskorený príchod žiaka sa klasifikuje ako priestupok, za ktorý triedny učiteľ vyvodí príslušné dôsledky.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania z dôvodov vopred známych, požiada rodič /zákonný zástupca/ písomne alebo telefonicky triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Triedny učiteľ môže ospravedlniť neúčasť na vyučovaní zo závažných dôvodov trvajúcu najviac jeden deň. Ak je predpokladaná neúčasť žiaka na vyučovaní dlhšia ako 2 vyučovacie dni, rodič (zákonný zástupca) je povinný písomne požiadať o uvoľnenie zo školského vyučovania riaditeľku školy. Pokiaľ triedny učiteľ alebo riaditeľ školy nedajú súhlas k uvoľneniu žiaka, bude sa jeho prípadná neúčasť na vyučovaní posudzovať ako závažné porušenie školského poriadku.
- Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní zo zdravotných dôvodov, je zákonný zástupca povinný najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti. Pri návrate na vyučovanie je neplnoletý žiak povinný v deň nástupu predložiť triednemu učiteľovi zdravotný záznam potvrdený lekárom a podpísaný zákonným zástupcom. Ospravedlnenie bez potvrdenia lekárom bude škola akceptovať najviac 4-krát za rok.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod je rodič/zákonný zástupca/ povinný oznámiť do 24 hodín triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti . Ospravedlnenie od rodičov z rodinných dôvodov (predvídaných či nepredvídaných) je možné akceptovať najviac 4-krát za rok.
- Ak ochorie žiak alebo osoba žijúca so žiakom v spoločnej domácnosti na infekčnú chorobu, rodič/zákonný zástupca/ to okamžite oznámi písomne alebo telefonicky riaditeľovi školy.
Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky:
- Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku,
v ktorom žiak dovŕši 16 rokov. Povinná školská dochádzka sa začína spravidla začiatkom školského roka, ktorý nas1eduje po dovŕšení šiesteho roku dieťaťa a započítava sa do nej i absolvovanie nultého ročníka na základnej škole.
- Zanedbaním povinnej školskej dochádzky sa myslí stav, keď dieťa má neospravedlnených viac ako 15 vyučovacích hodín v jednom kalendárnom mesiaci.
- Za riadne plnenie povinnej školskej dochádzky a školských povinností sú zodpovední rodičia /zákonní zástupcovia/.
- Neospravedlnené hodiny vyhodnocuje triedny učiteľ žiaka.
- Škola jej povinná do 3. pracovného dňa zaslať oznámenie o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky príslušnému mestského úradu (obecnému úradu) v mieste bydliska žiaka, úradu práce sociálnych vecí a rodiny a zákonnému zástupcovi žiaka.
- Zanedbaním školskej dochádzky u žiaka OUI sa myslí stav, keď má žiak neospravedlnené viac ako 3 po sebe nasledujúce dni.
Prestup žiaka:
- O prestupe žiaka na inú školu rozhoduje riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti rodiča/ zákonného zástupcu.
Správanie žiakov v škole a pri činnostiach organizovaných školou:
žiak je povinný:
- Osvojiť si zásady vlastenectva, humanity a demokracie, správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, slušný, plniť pokyny pedagogických a ďalších poverených pracovníkov školy, prechovávať úctu k starším a pri stretnutí ich zdraviť. Pri komunikácii s pracovníkmi školy používať oslovenie pán/pani učiteľ/učiteľka, pán/pani majster/majsterka a prípadne pracovné zaradenie.
- Správať sa v škole alebo mimo nej tak, aby robil škole a sebe česť.
- Prichádzať do školy vhodne, čisto oblečený a upravený, bez súčastí a doplnkov odevov propagujúcich násilie, rasovú neznášanlivosť, extrémistické hnutia a skupiny.
- Prezuť sa v šatni a topánky odložiť do pridelenej skrinky. Na prezúvanie používať ľahké, umývateľné a bezpečné prezuvky.
- Dodržiavať zasadací poriadok, ktorý určuje triedny učiteľ alebo vyučujúci.
- Presne dodržiavať vyučovaciu dobu. Na začiatku vyučovania musí byť každý žiak na svojom mieste v učebni, pripraviť si potrebné pomôcky na vyučovanie a pokojne čakať na príchod vyučujúceho.
- Pri vstupe pedagogického pracovníka alebo inej dospelej osoby do triedy a tiež pri jeho odchode z triedy zdraviť povstaním.
- Počas vyučovania alebo školou organizovaného podujatia plniť pokyny vyučujúceho alebo dozor konajúceho učiteľa, správať sa disciplinovane a žiadnym spôsobom nerušiť priebeh vyučovania alebo podujatia.
- Prihlásiť sa zdvihnutím ruky, ak chce odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať.
- Prinášať na vyučovanie učebnice a pomôcky podľa rozvrhu hodín a podľa pokynov vyučujúceho
- Nosiť na hodiny telesnej výchovy čisté úbory a obuv, na pracovného vyučovanie a odborný výcvik ochranný (pracovný) odev.
- Vstupovať do dielne, telocvične len v prítomnosti vyučujúceho a dodržiavať vnútorný prevádzkový poriadok učební.
- Správať sa disciplinovane počas prestávok. Veľká prestávka slúži na regeneráciu síl žiakov i učiteľov. Žiaci sú povinní dodržiavať pokyny službukonajúcich učiteľov, pracovníkov a týždenníkov.
- Udržiavať čistotu a poriadok v areáli školy, šetriť školské zariadenia a ostatný majetok školy, chrániť pred poškodením a hospodárne zaobchádzať so zapožičanými učebnicami a pomôckami. Žiak (zákonný zástupca) je podľa ustanovenie občianskeho zákonníka povinný nahradiť škody spôsobené v inventári a zariadení školy. Učebnicu, ktorú žiak stratí alebo znehodnotí vlastnou vinou, musí nahradiť.
- Nájdenú cudziu vec odovzdať triednemu učiteľovi, ktorý zabezpečí odovzdanie pôvodnému majiteľovi.
- Chrániť vlastné zdravie a zdravie iných osôb.
- Mať v triede hygienické vrecúško (mydlo, pohár, uterák).
- Oznámiť okamžite drobný úraz alebo zdravotnú indispozíciu. Drobný úraz, ktorý môže byť ošetrený v podmienkach školy, ošetrí zdravotná sestra. V prípade ošetrenia mimo školy vyučujúci oznámi triednemu učiteľovi, ktorý zabezpečí prizvanie rodiča, určí sprievod žiaka na ošetrenie. Vyučujúci zapíše všetky okolnosti do knihy úrazov včítane svedkov.
- Oznámiť okolnosti, ktoré by mohli ohroziť zdravie, bezpečnosť, majetok jednotlivca, prípadne školy.
- Plniť funkciu týždenníka podľa pokynov triedneho učiteľa. Nahlásiť neprítomnosť žiakov na vyučovaní vyučujúcemu, dbať o poriadok v triede, polievať kvety, vetrať, utierať tabuľu. Po skončení vyučovania skontrolovať učebňu, zatvoriť okná, dbať o vyloženie stoličiek na lavice, skontrolovať lavice, zhasnúť svetlá, skontrolovať uzávery vody a odchádzať z triedy posledný.
- Neopúšťať v priebehu vyučovacích hodín bez súhlasu vyučujúceho alebo triedneho učiteľa učebňu alebo budovu školy. Z osobných dôvodov sa žiak ospravedlňuje na 1 vyučovaciu hodinu vyučujúcemu, na viac hodín triednemu učiteľovi.
- Vybavovať prostredníctvom triedneho učiteľa úradné a neodkladné záležitosti cez veľkú prestávku a po vyučovaní.
- Vstupovať do zborovne a kancelárií len po vyzvaní..
- Správať sa disciplinovane v školskej jedálni, dodržiavať pokyny pedagogických pracovníkov, hygienu a kultúru stravovania. Po skonzumovaní jedla uvoľniť miesto ďalším stravníkom. Miesto pri stole dať do náležitého poriadku.
- Opustiť budovu školy po skončení vyučovania, záujmovej činnosti, po obede a pobyte v školskom klube.
žiaci majú zakázané:
- Opustiť budovu a areál školy počas vyučovania bez súhlasu triedneho učiteľa.
- Fajčiť, nosiť a prechovávať alkoholické nápoje, cigarety, drogy a iné zdraviu škodlivé návykové látky v priestoroch školy, v jej okolí a na podujatiach organizovaných školou.
- Nosiť do školy väčšie sumy peňazí, cenné predmety, nákladné odevy a obuv, zbrane a iné bezpečnosť a zdravie ohrozujúce predmety, živé zvieratá a predmety rozptyľujúce a rušiace pozornosť žiakov a učiteľov.
- Obstarávať si veci nedovoleným spôsobom v škole alebo mimo nej.
- Vyjadrovať sa vulgárne v škole i mimo nej.
- Vyrušovať na vyučovaní a zaoberať sa činnosťami, ktoré nie sú predmetom vyučovania.
- Prijímať súkromné návštevy počas vyučovania.
- Vykláňať sa z okien, vysedávať na oknách, zábradliach, schodištiach a podlahách.
- Používať mobilný telefón, MP3 - prehrávače, walkmany a discmany počas vyučovacích hodín a školských akcií akýmkoľvek spôsobom.
- Podľa vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z.z., paragrafu 20 odst. 7, počas vyučovania (v priebehu vyučovacích hodín aj počas prestávok) žiak nesmie používať mobilný telefón. Telefón je povinný ráno odovzdať určenému pedagógovi do úschovy (zvlášť určený priestor). Telefón bude žiakovi vrátený po ukončení vyučovania pred odchodom zo školy. Použiť ho môže iba v odôvodniteľných prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu.
- Vytvárať audio, video záznamy a fotografie spolužiakov a zamestnancov školy bez ich súhlasu.
- Manipulovať a zasahovať do elektrických, vodovodných, hasiacich a iných zariadení.
- V škole a na akciách organizovaných školou je prísne zakázané:
- akékoľvek slovné zastrašovanie, psychické a fyzické násilie, prejavy šikanovania a jeho propagácia,
- prechovávanie zbraní a predmetov ohrozujúcich zdravie a život,
- prejavy násilia, rasovej, náboženskej či inej intolerancie a ich propagácia, prechovávanie, užívanie, predávanie, poskytovanie a propagácia návykových látok (alkohol, tabakové výrobky, organické rozpúšťadlá, nelegálne drogy). Rovnako príchod do školy alebo na akciu organizovanú školou pod vplyvom týchto látok.
- Ak vznikne podozrenie, že žiak školy užíva návykové látky, požiada riaditeľka školy zákonného zástupcu žiaka, aby zariadil odborné lekárske vyšetrenie svojho syna (dcéry) zamerané na konzumáciu drog v čo najkratšom možnom čase. Výsledok vyšetrenia rodič predloží riaditeľke, ktorá ho zachová v anonymite.
- Ak pristihnú žiaka v areáli školy alebo na školskej akcii užívať návykové látky, bude mu znížená známka zo správania a podmienečne sa vylúči zo štúdia s tým, že po uplynutí doby 6 mesiacov zákonný zástupca zariadi jeho vyšetrenie zamerané na užívanie drog a výsledok oznámi riaditeľovi školy. Keď bude výsledok vyšetrenia pozitívny, žiak bude z ďalšieho štúdia vylúčený.
- Ak by bol študent školy v areáli školy alebo na školskej akcii prichytený pri distribúcii návykových látok, z ďalšieho štúdia bude okamžite vylúčený a riaditeľka školy oznámi jeho čin orgánom činným v trestnom konaní.
Klasifikačný poriadok:
- Hodnotenie žiakov v OUI sa vykonáva podľa Metodického pokynu č. 33/2011 a PŠI sa vykonáva podľa Metodického pokynu č. 34/2011, ktorý schválilo Ministerstvo školstva SR.
- Správanie žiakov sa klasifikuje stupňami 1- veľmi dobré, 2- uspokojivé, 3- menej uspokojivé, 4 – neuspokojivé.
Prospech žiaka vo všeobecnovzdelávacích predmetoch, odborných predmetoch a odbornom výcviku sa klasifikuje piatimi stupňami.
Prospech žiaka v povinne voliteľných predmetoch sa hodnotí absolvoval/a, neabsolvoval/a.
Celkový prospech žiaka na konci 1. a 2. polroka sa vyjadruje stupňami:
prospel s vyznamenaním, prospel veľmi dobre, prospel, neprospel.
- Vyučujúci je povinný uzavrieť klasifikáciu 48 hodín pred klasifikačnou pedagogickou radou.
- Pokiaľ vyučujúci nemá od žiakov dostatočné podklady k záverečnému hodnoteniu a následnej klasifikácii, môže byť žiak podľa zváženia vyučujúceho klasifikovaný v náhradnom termíne formou komisionálnej skúšky.
- Ak nie je možné žiaka klasifikovať v prvom polroku pre závažné objektívne príčiny/ nemoc žiaka, vycestovanie žiaka mimo republiku,.../ určí riaditeľ školy náhradný termín klasifikácie formou komisionálnych skúšok, a to tak, aby klasifikácia za 1. polrok bola uzavretá do dvoch mesiacov od dátumu klasifikácie za 1. polrok.
- Ak nie je možné žiaka klasifikovať v druhom polroku pre závažné objektívne príčiny/ nemoc žiaka, vycestovanie žiaka mimo republiku,.../ určí riaditeľ školy náhradný termín komisionálnych skúšok spravidla v poslednom týždni letných prázdnin.
- Ak žiak za klasifikačné obdobie vymešká viac ako 40% z odučených vyučovacích hodín, alebo nemá minimálne tri známky za polrok, nie je možné ho za klasifikačné obdobie klasifikovať, bude na požiadanie vyučujúceho a so súhlasom riaditeľky školy konať komisionálnu skúšku z tohto predmetu najneskôr do dvoch mesiacov v nasledujúcom klasifikačnom období. Ak je to v druhom polroku školského roku, môže požiadať zákonný zástupca, v prípade plnoletosti žiak sám, riaditeľku školy o opakovanie ročníka.
- Ak má rodič/zákonný zástupca pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci 1. a 2. polroka môže do 3 dní odo dňa, kedy sa dozvedel o výsledku klasifikácie požiadať riaditeľku školy o písomné o komisionálne preskúšanie.
- Riaditeľka školy môže nariadiť komisionálne preskúšanie žiaka, ak skúšajúci porušil pravidlá hodnotenia a klasifikácie.
- Záškoláctvo sa nepovažuje za objektívnu príčinu pre komisionálnu skúšku.
- Neplnenie povinností a nedodržiavanie zákazov uvedených vo Vnútornom poriadku školy sa klasifikuje ako priestupok.
Dielenský poriadok:
- Do dielne vstupuje žiak iba v sprievode MOV.
- MOV pridelí žiakovi pracovné miesto, ktoré žiak môže zmeniť iba so súhlasom MOV.
- Žiak pracuje s náradím, ktoré mu pridelí alebo určí MOV.
- Žiak skontroluje náradie a pracovné miesto na začiatku hodiny a zistené nedostatky nahlási MOV.
- Žiak disciplinovane sleduje výklad MOV a riadi sa jeho pokynmi.
- Pri práci žiak nevyrušuje svojich spolužiakov.
- Žiak neplytvá zvereným materiálom a nepoškodzuje zverené pracovné pomôcky.
- Žiak používa ochranné pracovné pomôcky a pracovný odev.
- Žiak môže používať a zapínať elektrické prístroje len v prítomnosti MOV na jeho pokyn.
- Žiak úmyselne nepoškodzuje zariadenie dielne.
- Žiak každý, aj najmenší úraz nahlási MOV, ktorý zabezpečí ošetrenie, úraz zapíše do zošita úrazov.
- Žiak zodpovedá za dodržiavanie hygienických návykov a čistoty pracoviska počas vyučovacej hodiny – odborného výcviku.
- Po ukončení hodiny očistí náradie, skontroluje jeho stav, odovzdá MOV na kontrolu a uloží ho na určené miesto.
- Žiak urobí poriadok na pracovisku.
- Za bezpečnú prácu v školskej dielni zodpovedá MOV.
Organizácia vyučovania:
Príchod žiakov do školy je najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania. Budova školy sa otvára o 7.00 hod.
- Do školy žiaci vchádzajú cez šatňu, kde sa prezúvajú. Obuv a kabáty odkladajú v šatni.
- Počas prestávok podľa rozvrhu hodín žiaci môžu vychádzať z priestorov školy na školský dvor pod dozorom službukonajúceho pedagóga.
- Pobyt žiakov v priestoroch školy je možný len v čase vyučovania podľa rozvrhu hodín alebo záujmovej činnosti, vždy za prítomnosti učiteľa, MOV.
- Na vyučovacích hodinách praktického vyučovania nosia žiaci pracovný odev a obuv podľa pokynov vyučujúceho a na hodinách telesnej výchovy športové oblečenie podľa pokynov učiteľa.
- Všetky požiadavky voči škole (rôzne potvrdenia, žiadosti a pod.) vybavujú žiaci prostredníctvom svojich triednych učiteľov.
- Pri vstupe pedagogických a ostatných pracovníkov školy do triedy na začiatku alebo počas vyučovacej hodiny žiaci zdravia tak, že vstanú. Rovnakým spôsobom pozdravia na konci vyučovacej hodiny. Pri odpovediach na vyučovacích hodinách sa žiaci postavia alebo konajú podľa pokynu učiteľa.
- Po poslednej vyučovacej hodine žiaci vyložia stoličky na lavice, vyčistia lavice
od odpadkov a opustia triedu na pokyn učiteľa. Učiteľ odchádza z triedy posledný.
Nevyhnutné súkromné návštevy žiakov počas vyučovania sú možné len cez prestávky pri vrátnici školy. - Návštevy nemajú povolený svojvoľný prístup do priestorov školy.
- Týždenne sa vyučuje 5 dní. Počet vyučovacích hodín je stanovený učebným plánom
a rozvrhom hodín.
- Šatne sú v prevádzke denne od 7.00 do 14.30 hod.
Časový rozvrh vyučovacích hodín:
1. vyuč. hod. 7.10 – 7.55
2. vyuč. hod. 8.00 – 8.45
3. vyuč. hod. 8.55 – 9.40
4. vyuč. hod. 9.55 – 10.40
5. vyuč. hod. 10.50 – 11.35
6. vyuč. hod. 11.45 – 12.30
7. vyuč. hod. 13.10 – 13.50
Časový rozvrh odborného výcviku:
Odborný výcvik začína o 7.10 a končí o 14.10 hod. Vyučovacie hodiny OVY sú 60 minútové.
- Triednické hodiny určuje triedny učiteľ v rozsahu 1 vyučovacej hodiny za týždeň podľa rozvrhu schváleného riaditeľom školy.
Výchovné opatrenia a kritéria udeľovania:
Pochvaly:
Pochvala triednym učiteľom:
- Za výborný prospech a vzornú dochádzku.
- Za vzornú reprezentáciu školy.
Pochvala riaditeľkou školy:
- Za výborný prospech a vzornú dochádzku.
- Za mimoriadny a obetavý čin.
- Za vzornú reprezentáciu školy.
Návrhy na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokujú v pedagogickej rade.
Ústnu, alebo písomnú pochvalu môže udeliť žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy:
- triedny učiteľ, učiteľ, majster odbornej výchovy,
- riaditeľ školy.
V osobitne odôvodnených prípadoch (statočný čin, ktorým bol zachránený ľudský život, alebo majetok značnej materiálnej hodnoty) môžu udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie zástupcovia orgánov štátnej správy, územnej samosprávy, iného orgánu a organizácie.
Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do pedagogickej dokumentácie.
Opatrenia na posilnenie disciplíny:
- Napomenutie triednym učiteľom, MOV.
- Pokarhanie od triedneho učiteľa, MOV (za opakované priestupky).
- Pokarhanie od riaditeľky školy podľa závažnosti priestupku, opakované priestupky.
Za neospravedlnené hodiny:
- 15 – 30 pokarhanie triednym učiteľom, zápis do dokumentácie, oznámenie domov.
- 31 – 50 pokarhanie riaditeľom školy, zápis do dokumentácie, oznámenie domov.
Znížená známka zo správania:
- Na stupeň /2/ uspokojivé
Neospravedlnená absencia od 51do 60 vyučovacích hodín
Poškodzovanie majetku, fajčenie, opakované porušenie školského poriadku,...
- Na stupeň /3/ menej uspokojivé
Neospravedlnená absencia 61 - 100 vyučovacích hodín
Závažné a opakované priestupky voči školskému poriadku, ohrozovanie výchovy ostatných žiakov,..
- Na stupeň /4/ neuspokojivé
Neospravedlnená absencia 101 - 150 vyučovacích hodín
Opakované hrubé porušovanie školského poriadku
- Zanechanie štúdia
Neospravedlnená absencia nad 150 vyučovacích hodín sa považuje za nezáujem o štúdium.
Zníženie známky zo správania musí odsúhlasiť klasifikačná pedagogická rada a triedny učiteľ zapíše triedneho výkazu odôvodnenie a dátum prerokovania na pedagogickej rade.
Zákonný zástupca žiaka má právo v zmysle § 144 ods.5 a ods.6 školského zákona:
- Vybrať pre svoje dieťaťa školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce
schopnostiam, zdravotnému stavu, záľubám, vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti.
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomostí vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania.
- Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a vnútorným poriadkom.
- Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
- Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
- Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Na vyriešenie podnetov, sťažností.
- Na vydanie potvrdenia o návšteve školy, odpisu vysvedčenia.
- Na prístup k dokumentom vydaným školou, ktoré sa priamo alebo nepriamo dotýkajú jeho dieťaťa.
- Sledovať vývin orientácie školy a vyjadrovať svoj názor na vývoj školy.
- Poznať účel a spôsob využívania finančných prostriedkov a predmetov, ktoré rodič daroval škole.
Zákonný zástupca žiaka má povinnosť v zmysle § 144 ods.7 a ods.8 školského zákona:
- Prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelaní doloží dokladmi v súlade s vnútorným poriadkom.
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené vnútorným poriadkom.
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovnovzdelávacie potreby.
- Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil škole alebo spolužiakom.
- Včas ospravedlňovať neprítomnosť svojho dieťaťa v škole na vyučovaní bez zbytočného odkladu, v odôvodnených prípadoch predložiť lekárske potvrdenie o chorobe.
- Zabezpečiť dieťaťu školské pomôcky nevyhnutné pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu.
- Zaujímať sa o prospech a správanie svojho dieťaťa (informácie môže získať na schôdzkach rodičovských združení a v čase konzultačných hodín vyučujúcich).
- Dodržiavať v plnom rozsahu podmienky, stanovené všetkými legislatívnymi normami, ktoré sa týkajú školy.
- Poznať pravidlá a tento školský poriadok a viesť k ich dodržiavaniu aj svoje dieťa.
Informácie rodičom:
Základné informácie rodičom a zákonným zástupcom dieťaťa o žiakoch podáva škola osobne po dohode s triednym učiteľom alebo príslušným vyučujúcim v mimo vyučovacom čase alebo kolektívnou formou v rámci triednych aktívov a plenárnych zasadnutí združenia rodičov.
Vnútorný poriadok školy sa stáva záväzným pre žiaka po oboznámení sa s jeho obsahom na triednickej hodine.
Školský poriadok pre žiakov OUI a PŠI nadobúda platnosť 1. 9. 2011. Tento poriadok nahradil Vnútorný poriadok pre žiakov školy platný od 1. 9. 2009.
Dielenský poriadok
- Do dielne vstupuje žiak iba v sprievode MOV.
- Učiteľ – MOV pridelí žiakovi pracovné miesto, ktoré žiak môže zmeniť iba so súhlasom učiteľa – MOV.
- Žiak pracuje s náradím, ktoré mu pridelí alebo určí MOV.
- Žiak skontroluje náradie a pracovné miesto na začiatku hodiny a zistené nedostatky nahlási MOV.
- Žiak disciplinovane sleduje výklad MOV a riadi sa jeho pokynmi.
- Pri práci žiak nevyrušuje svojich spolužiakov.
- Žiak neplytvá zvereným materiálom a nepoškodzuje zverené pracovné pomôcky.
- Žiak používa ochranné pracovné pomôcky a pracovný odev.
- Žiak môže používať a zapínať elektrické prístroje len v prítomnosti MOV na jeho pokyn.
- Žiak úmyselne nepoškodzuje zariadenie dielne.
- Žiak každý, aj najmenší úraz nahlási MOV, ktorý zabezpečí ošetrenie, úraz zapíše do zošita úrazov.
- Žiak zodpovedá za dodržiavanie hygienických návykov a čistoty pracoviska počas vyučovacej hodiny – odborného výcviku.
- Po ukončení hodiny očistí náradie, skontroluje jeho stav, odovzdá MOV na kontrolu a uloží ho na určené miesto.
- Žiak urobí poriadok na pracovisku.
- Za bezpečnú prácu v školskej dielni zodpovedá MOV.
Dielenský poriadok nadobúda platnosť 1.9. 2024. Tento poriadok nahrádza dosiaľ platný Dielenský poriadok platný od 1.9. 2011