Jar na ŠZŠI sme privítali aj peknými obrázkami. Žiaci sa zapojili do okresného kola celoslovenskej výtvarnej súťaže: "OKNO DO ZÁHRADY". Súťaž organizuje Slovenský zväz záhradkárov - okresný výbor Trebišov. Pri práci sme zažili veľa radosti z prichádzajúcich slnečných dní.
Novinky
Výtvarná súťaž: Okno do záhrady
- 6
Vedomostná súťaž - Vieš ? Odpovieš!
Špeciálna materská škola pre deti so zdravotným znevýhodnením a autizmom
Deň medu
- 1
Žiaci špeciálnej základnej školy navštívili múzeum v Trebišove, kde sa zúčastnili podujatia „Deň medu“. Vypočuli si prednášky o včelách, výrobe medu a jedlých kvetoch.
Vesmír očami detí - 40. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže
- 3
Žiaci ŠZŠ sa aj tento rok zapojili svojimi prácami do súťaže a v školskom kole vytvorili veľa pekných
diel. Z nich sme vybrali tie najzaujímavejšie, ktoré postúpili na okresné kolo v Trebišove. Prajeme
veľa ďalších tvorivých úspechov.
Žiaci zo Základnej školy pre žiakov s autizmom v múzeu.
Žiaci zo Základnej školy pre žiakov s autizmom v rámci predmetov Dejepis a Vlastiveda, navštívili naše múzeum v Trebišove.
Rodina –arteterapia.
Dňa 25.2.2025 sa zúčastnili žiaci praktickej školy motivačnej aktivity „arteterapia“ na
tému „Moja rodina“. Cieľom tejto aktivity je rozvíjať u žiakov tvorivosť, kreativitu a
predstavivosť. Žiaci si navrhli, nakreslili a následne vytvorili koláž na danú tému. Použili
fixy, vodové a temperové farby. Okrem toho použili lepidlo, rôzne drobné papierové
výstrižky a krepový papier. Aktivita sa im veľmi páčila a splnila svoj cieľ.
Od veršíka k rozprávke
- 21
Žiaci 3. ročníka sa preniesli do Čarovného sveta rozprávok, kde ich čakali rôzne hry a úlohy.
Valentínska diskotéka
Pečieme na pracovnom vyučovaní
- 5
Žiaci 8. ročníka si v rámci pracovného vyučovania vyskúšali pečenie s majsterkou prípravy jedál na odbornom učilišti.
Beseda s policajtkou
Akcia na tému "Valentín🥰🩷❤️" v Základnej škole pre žiakov s autizmom.
Karneval v Základnej škole pre žiakov s autizmom
V Základnej škole pre žiakov s autizmom sa žiaci v školskom klube pripravovali minulý týždeň na Karneval.
JARNÉ PRÁZDNINY
Deň prvej pomoci na odbornom učilišti
Dňa 12.2.2025 sa v priestoroch učebne učebného oboru Opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnej starostlivosti uskutočnila pre žiakov OUI aktivita na tému „Prvá pomoc“. Žiaci získali cenné informácie o správnych postupoch pri poskytovaní prvej pomoci.
V úvode majsterky OVY zdôraznili význam rýchlej reakcie pri nehodách a nečakaných zdravotných komplikáciách. Následne vysvetlili žiakom princíp reťazca prežitia, ktorý zahŕňa:
- Včasné rozpoznanie problému a privolanie pomoci (telefónne čísla 155, 112)
- Zabezpečenie základných životných funkcií
- Kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR)
- Zastavenie krvácania
Po teoretickej časti nasledovala praktická ukážka resuscitácie, kde si žiaci mohli vyskúšať správne vykonávanie masáže srdca a umelého dýchania na figuríne. Boli tiež oboznámení s postupmi pri dusení, krvácaní, zlomeninách a bezvedomí .
Beseda bola interaktívna, pričom žiaci mohli klásť otázky a aktívne sa zapojiť do nácviku. V závere žiaci z jednotlivých odborov vypracovali test k danej téme, ktorý bol vyhodnotený. S najvyšším počtom bodov skončili žiaci učebného odboru Opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnej starostlivosti, na druhom mieste sa umiestnili žiaci učebného Strojár-ručné spracúvanie kovov a tretie miesto obsadili žiačky učebného odboru Krajčírka.
Podujatie bolo pre žiakov veľmi prínosné a pomohlo im získať praktické zručnosti, ktoré môžu zachrániť život.
Konferencia "NIE KYBERŠIKANE!"
- 24
Konferencia „NIE KYBERŠIKANE!“
Dňa 12.2.2025 sa v Kulturparku v Košiciach uskutočnila konferencia pre pedagógov a odborných zamestnancov, pracujúcich v školstve, s názvom „NIE KYBERŠIKANE!“
Bola zorganizovaná pod záštitou Technickej univerzity v Košiciach, s podporou z „Plánu obnovy“. Zúčastnili sa jej aj naše pedagogičky z OUI a ŠZŠI.
Konferencia bola zameraná na prevenciu a riešenie kyberšikany, ako aj na zvyšovanie povedomia o bezpečnom používaní internetu, hlavne na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, Youtube, Messenger, či WhatsApp.
Počas konferencie odzneli prednášky odborníkov z Ministerstva vnútra SR – štátnej tajomníčky a riaditeľa odboru prevencie kriminality, ministra zdravotníctva SR, zo Sekcie Kybernetickej bezpečnosti na MIRRI, z mimovládnej organizácie Digitálna koalícia, riaditeľky Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch, z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, ako aj z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Venovali sa rôznym aspektom kyberšikany – od jej foriem, cez právne dôsledky, až po možné ochrany obetí. Osobitne zaujímavé boli príspevky obetí kyberšikany. So svojím príspevkom vystúpil online aj MUDr. Sabaka, lekár a vysokoškolský pedagóg, ktorý bol obeťou mediálne známej kyberšikany agresora Bombica a manažér HC Košice pán Stanislav Mucha, ktorý popísal útoky na hráčov HC Košice.
Osobitne zaujímavá bola diskusia o vplyve sociálnych sietí na správanie mladých ľudí a praktické rady, ako sa brániť útokom, ako správne identifikovať varovné signály kyberšikany a ako ich efektívne riešiť.
Výroba plagátu s témou “Šikana”
- 1
Beseda venovaná téme obchodovania s ľuďmi.
Dňa 05. 02. 2025 sa pre žiakov praktickej školy uskutočnila beseda venovaná téme obchodovania s ľuďmi. Obchodovanie s ľuďmi je veľmi závažný a neetický problém, ktorý postihuje mnohých ľudí nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Preto je dôležité, aby žiaci pochopili, čo tento termín znamená a aké má následky. Obchodovanie s ľuďmi je nelegálny proces, pri ktorom sú ľudia zmanipulovaní, podvedení alebo nútení k práci, sexuálnym aktivitám alebo iným formám vykorisťovania. Títo ľudia sú často podvedení sľubmi o lepšom živote, zamestnaní, alebo vzdelaní v zahraničí, ale po príchode do cieľovej krajiny sú nútení robiť veci, ktoré nechcú a nemôžu utiecť. Tým, že sa o tomto probléme viac dozvieme a budeme si vedomí jeho existencie, môžeme pomôcť vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre každého.
Žiaci praktickej školy v Snoezelen miestnosti.
Efektivita Snoezelen metódy sa prejavuje v komunikácii, interakcii, emocionality a pozornosti, eliminácii problémového správania, osvojení si nových zručností v krátkodobom, ale veľmi pozitívnom výsledku.